Frederick Winslow Taylor (1856 – 1915) je američki inženjer strojarstva, otac naučnog menadžmenta i uopće jedan od prvih menadžment konzultanata na svijetu. Prije njega zapravo nitko se nije sistematski bavio tematikom unaprjeđenja radne produktivnosti – prvi je uveo naučni pristup u analizi radnih aktivnosti u proizvodnji.Radnike treba selekcionirati i detaljno učiti efikasnom izvršenju njihovih zadataka, primjenom instrukcija i uputa o izvršavanju, standardiziranju i normiranju radnih operacija. Pri tome je bitna suradnja i komunikacija između radnika i menadžera koji po Tayloru imaju isti cilj – uz primjenu naučnih principa u izvršavanju njihovih aktivnosti povećati efikasnost poslovanja.Detaljni planovi, specifikacije radnih zadataka, razbijanje radnih aktivnosti na manje dijelove i njihovo vezivanje uz precizno mjerenje i inzistiranje na normiranju kao i njegovo naivno vjerovanje u suradnju radnika i menadžmenta naišlo je na veliko nezadovoljstvo sindikata koji su organizirali seriju štrajkova pa je čak pokrenuta istraga pred Američkim Kongresom.
Glavni cilj tejlorizma je povećati ekonomsku efikasnost s naglaskom na ljudskoj radnoj produktivnosti.Temelj njegova rada je proučavanje rada na pokretnoj traci iz kojeg nastaju studije pokreta i pripadajućih vremena koja se ugrađuje u specifikacije rada i norme.Danas je simbol tejlorizma – štoperica.
Interesantno da je tejlorizmom bio impresioniran i Lenjin koji ga je želio implementirati u Sovjetsku plansku proizvodnju.
Kritičari tejlorizma tvrdili su, pak, da se njime postiže otuđenost radnika i potiče njihova maksimalna iscrpljenost u radu