Hrvatska nogometna reprezentacija na SP 2018. nije slučajno postigla uspjeh. Nikako. Uspjeh se dogodio, kao što se uspjeh redovito i događa, zbog vrlo određenih i konkretnih razloga.
Naučene lekcije (lessons learned) je dobro znani pojam svakom tko se ikada susreo s projektnom metodologijom. Obično na kraju izvještaja,sitnim slovima, opisuje se što smo naučili iz završenog događaja, koje poboljšane sposobnosti, koje promjene u ponašanju i navikama trebamo izvršiti da budemo bolji na novom zadatku.
Promjene i konkretni ciljevi
Nakon šoka na Rujevici i 1:1 s Finskom, prije posljednje kvalifikacijske utakmice s Ukrajinom, postavljen je novi izbornik hrvatske reprezentacije Zlatko Dalić. Već u prosincu 2017. nakon ždrijeba za svjetsko prvenstvo, Dalić neizravno definira želju „izaći iz sjene vatrenih“ ili pretvoreno u mjerljivi cilj biti bolji od trećeg mjesta.
Iako nije sve urađeno idealno niti po pravilima struke (između ostalog promjene se rade kada ti još dobro ide) napravljena je reakcija, izvršena promjena i postavljen novi cilj.
Lekcija 1. Sačinimo listu državnih prioriteta. Ne trebaju tu nikakve knjižurine već konkretni projekti : poduzetništvo, poljoprivreda, zdravstvo, školstvo,pravosuđe.. za svaku djelatnost definirajmo 5 glavnih (smart) ciljeva, rokove i odgovorne osobe („selektore“ ) koji će svaka 3 mjeseca na televiziji javno govoriti o uspješnosti provedbe. Znam da će sada krenuti priča pa imamo vladu, imamo ministre, pa tako se ne radi u EU … znam, ali to nije donijelo ništa bolje od dna ljestvice u EU takmičenju. Ako ništa ne učinimo, ako samo površno grebemo po problemima, ako se ne promijenimo nestat ćemo. Doslovno.
Selekcija i kadroviranje
Hrvatska nogometna reprezentacija selekcionirana je od najboljih i najkvalitetnijih igrača. Njihove kvalifikacije i sposobnosti potvrđene su igrama u najboljim svjetskim klubovima. U samom odabiru najboljih nije Dalić učinio nešto revolucionarno ali je inzistirao na striktnoj primjeni obznanjenih kriterija, samostalnosti u kadroviranju i postavljanju odabranih na njihovo „pravo radno mjesto“. I još nešto nimalo nevažnije za ostvareni uspjeh – unaprijed su definirani učinci, nagrada u zavisnosti od ostvarenja postavljenog cilja.
Lekcija 2. Kvaliteta, znanje i iskustvo trebaju poraziti dobro nam znano ortaštvo i protekcionizam svake vrste. Nikad se nećemo pomaknuti s dna EU ljestvice ako na odgovorna radna mjesta biramo najgore ili prosječne. Kada vlada postavlja nesposobnog direktora državnog poduzeća nerijetko još opterećenog sudskim i drugim problemima ona direktno radi protiv sebe i svih nas. Nikada to ne bi radila ako stvarno želi rezultatski uspjeh.
Pravila igre
Nogomet je igra nastala u 19 stoljeću, jednom utvrđena pravila konzervativno su se mijenjala, nastojeći poštovati uvijek dva osnovna cilja : jasnoća i pravičnost pravila. Nogometna igra globalnu popularnost zahvaljuje i tome što priliku daje gotovo svima. Nema fizičke i druge isključivosti kao u nekim drugim sportovima, tu možeš uspjeti i sa 160 i 200 cm visine, biti rođen u siromašnoj ili bogatoj zemlji. Ali pravila moraju biti za sve ista, unaprijed znana svima s definiranim sankcijama za nepoštivanje – pa treniraj i kreiraj taktiku sukladno svojim sposobnostima.
Lekcija 3. Ako se stalno mijenjaju gospodarstvena i druga pravila igre, donose specijalni zakoni dizajnirani za konkretne pojedince i skupine – u takvoj ligi vlada kaos ili što je još gore beznađe.
Dali mislim da ćemo stvarno nešto naučiti iz ovog velikog uspjeha nogometne reprezentacije ? Hoće li se na ovoj kocki vedrine, ponosa i energije dogoditi značajna društvena promjena (osim spektakularne svjetske promidžbe Hrvatske) ? Teško. Zašto ?