Elektronički novac

Elektronički novac

Dalibor GolešDalibor Goleš - 5. lipnja 2017

Gotovinsko i transakcijsko plaćanje više nisu dovoljni, traži se i elektronički novac.Općenita općeprihvaćena definicija elektroničkog novca ne postoji. Banka za međunarodna poravnanja potvrđuje da je elektronički novac teško definirati jer utjelovljuje specifična tehnološka i ekonomska obilježja.

Kako su se u stalno razvijali različiti novi oblici elektroničkog novca tako su se mijenjale i njegove definicije.Osim toga u upotrebi je i mnoštvo različitih izraza koji se rabe kao različite manje ili više istoznačnice elektroničkom novcu : e-novac, e-gotovina, elektronička gotovina, digitalni novac, cyber novac, virtualni novac, elektronički novčanik itd.

U svakom slučaju elektronički novac je digitalni ekvivalent gotovine i vrsta gotovinskog plaćanja te ga nikako ne smijemo brkati s različitim bezgotovinskim elektroničkim transakcijama temeljenim na internetskoj, telefonskoj ili nekoj drugoj tehnologiji.

Elektronički novac ima karakteristike slične običnoj “materijalnoj” gotovini. Gotovinski novac je univerzalno prihvaćeno sredstvo za plaćanja pravnih i fizičkih osoba pri kojoj kupac pri uporabi ostaje anoniman, verifikacija autentičnosti novčanice lako se obavlja pri samoj kupnji, nije potreban račun u banci, prenosiva je između fizičkih i pravnih osoba pri čemu korisnici ne moraju biti poslovno sposobni.
Osim navedenih dobrih strana, gotovina ima i važne nedostatke: relativno visoki troškovi vezani uz proizvodnju i distribuciju, nepraktičnost fizičkog nošenja veće količine, nepogodnost za mala plaćanja, na raspolaganju je ograničen broj nominiranih vrijednosti, neupotrebljivost u području digitalne ekonomije, lako ga je ukrasti, može se krivotvoriti, postoji mnoštvo valuta čiju konverziju prate dodatni troškovi.Elektronički novac bi trebao zadržati dobre strane, a eliminirati što je više moguće loše osobine klasične gotovine.

Elektronički novac kao i gotovina (kovina, papir) mora imati svojeg nositelja. S obzirom na to, u praksi su se profilirala dva nositelja elektroničkog novca, jedan je materijalan i fizički opipljiv (hardver) drugi nematerijalan (softver).

Nositelj materijalnog elektroničkog novca je mikroračunalo u čipu na standardnoj platnoj kartici ili nekom drugom opipljivom mediju (npr.mobitelu).

Nematerijalni elektronički novac je nastao pojavom Interneta, a nalazi se na nekom serveru u mreži koji je imatelju dostupan putem Interneta.

Nazovite nas i pokrenimo

  • Projekt upravljanja poslovnim procesima
  • Projekt upravljanja poslovnom dokumentacijom
  • Projekt adaptivnog upravljanja

Ne želimo prodavati - želimo Vam pomoći u rješavanju problema.
Pogledajte KAKO RADIMO

Citati

BIZ.PRO d.o.o.

Tina Ujevića 2
51000 Rijeka

© Biz.Pro d.o.o. 2017